French Press ile Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

French Press Piston

Uygun fiyatlı kahve demleme için en popüler aksesuar olan French Press'in kullanımı oldukça pratik ve hızlıdır.
Şimdi isterseniz başarılı bir demleme işlemi için gerekenlere geçelim.

Kontrol Listesi

  1. Diğer tüm kahve ekipmanlarında olduğu gibi kullanmadan önce ekipmanınızın temiz olduğundan emin olun. Temizliği yaparken sıcak su kullanmak iyi bir fikirdir; kahve demlendikten sonra ısı kaybı daha yavaş yaşanır.

  2. Kahvenin %98'lik kısmı sudan oluşur, dolayısıyla iyi bir kahve için en önemli püf noktalardan biri de doğru su kullanımıdır. pH seviyesi 7'ye yakın olan sular tercih edilmeli ve yoğun mineral içeren suların (kireç gibi) kullanımından kaçınılmalıdır. Yani çeşme suyu kullanımı (bölgeye göre değişmekle birlikte) kahve demleme için uygun olmayabilir. Doğru su seçiminden sonra suyu kaynatın ve kaynattıktan sonra 15-30 saniye bekletin. Suyun kaynama derecesine çok yakınken kullanımı haşlama yapabileceğinden tavsiye edilmez.

  3. Çekirdek kahvenizi alırken mutlaka French Press için öğütülmesini istediğinizi belirtin. (Sitemizden alışveriş yaparken lütfen French Press seçeneğini işaretlemeyi unutmayın). French Press'in çalışma mantığından dolayı öğütülmüş kahve ve sıcak su uzun bir süre boyunca birbiriyle etkileşime girer. Kahvenin özünün eşit şekilde çıkması için kalın öğütülmesi gerekmektedir. Sitemizde French Press ile uyumsuz olan çeşitlerden "French Press" seçeneği kaldırılmıştır. Bunun sebebi bazı kahve çeşitlerinde French Press kullanımının verimsiz olmasıdır.

 
French Press'te kullanmak üzere tavsiye ettiğimiz kahve çeşitlerimiz:

Hazırlanış

  1. Bir kişilik kahve için yaklaşık 13 gr toz kahve kullanılmalıdır. Bu da yaklaşık 2 tatlı kaşığı kahve anlamına gelir. Damak tadınıza hitap eden dengeyi bulabilmek için ölçekte ufak oynamalar yaparak denemeler yapabilirsiniz.

  2. Yukarıda belirtilen ölçek kadar toz kahveyi demliğe koyun.

  3. Köpük oluştuktan sonra suyun devamını ekleyerek biraz pay kalacak şekilde (en üstten 2 parmak altına kadar) demliği doldurun.

  4. 2 ila 4 dakika arası demlenmeye bırakın ve sonrasında demlenme pistonunu yavaşça aşağı itin. 

Kahveniz hazır! Afiyet olsun.

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın