Kahve Makinesi ile Espresso Nasıl Yapılır?

Basınçla yapılan kahve anlamına gelen espressonun tam adı “Caffè Espresso” dur. Kökeninin "espress” yani "hızlı”dan geldiği söylense de bize göre onu mükemmel yapan şey basınç ile hazırlanmasından kaynaklı oluşan özellikleridir.

İtalya'dan tüm Dünya'ya yayılmış olan ve kahve severleri kendine bağlayan bu kahve türü aslında yoğun basınç ve öğütülmüş kahvenin bir araya gelmesinin sonucudur. Bu işlem esnasında Filtre Kahve gibi diğer çeşitlerden daha farklı olan kıvamlı ve zengin aromalı bir kahve çıkar.

Moka Pot'tan farklı olarak makine ile yapacağınız Espresso için daha az ve daha ince öğütülmüş toz kahve kullanmanız gerekir. Ancak makinenin ürettiği yüksek basınç sayesinde çok daha kaliteli, kreması bol ve aroma yoğunluğu yüksek bir Espresso elde edilir.

Şimdi isterseniz başarılı bir demleme işlemi için gerekenlere geçelim.

KONTROL LİSTESİ

  1. Diğer tüm kahve ekipmanlarında olduğu gibi kullanmadan önce ekipmanınızın temiz olduğundan emin olun.
  2. Espressonun %88-92'lik kısmı sudan oluşur, dolayısıyla iyi bir kahve için en önemli püf noktalardan biri de doğru su kullanımıdır. SCAA'nın direktiflerine göre pH seviyesi 7'ye yakın olan sular tercih edilmeli ve yoğun mineral içeren suların (kireç gibi) kullanımından kaçınılmalıdır. Yani çeşme suyu kullanımı (bölgeye göre değişmekle birlikte) kahve demleme için aslında uygun olmayabilir.
  3. Çekirdek kahvenizi alırken mutlaka Espresso için öğütülmesini istediğinizi belirtin.(Sitemizden alışveriş yaparken lütfen Espresso seçeneğini işaretlemeyi unutmayın). Ayrıca bazı kahve çeşitlerinde Espresso kullanımı verimsizdir. Sitemizde Espresso ile uyumsuz olan kahve çeşitlerinden "Espresso" seçeneği kaldırılmıştır.

ESPRESSO'DA KULLANMAK ÜZERE TAVSİYE ETTİĞİMİZ KAHVE ÇEŞİTLERİMİZ:

 

HAZIRLANIŞ

  1. Makinenizin en az 20 dakikadır açık olduğundan ve gerekli basıncı üretebilecek kadar (makine üzerindeki değer 1 ile 1.5 arasında olmalı) sıcak olduğundan emin olun. Süzgeçli kahve kaşığı her zaman makinada takılı ve sıcak olmalıdır. Eğer bir süredir kahve yapmadıysanız ve kaşık takılı değil ise, süzgeçli kahve kaşığını kahvesiz olarak yerleştirin ve kaynar suyun akmasını sağlayarak kaşığın ısınmasını sağlayın.
  2. Tek shot Espresso 7-8 gram toz kahve ile elde edilir. Daha yoğun bir tat ve kafein içermesi istenen içecekler için toz kahve oranını iki katına çıkararak Double Shot seçeneğini kullanabilirsiniz.
  3. Yukarıda belirtilen ölçek kadar süzgeçli kahve kaşığına toz kahveyi koyun ve düz bir zemin ya da tezgahın ucuna dayayarak kahve tamperi yardımıyla düz bir şekilde 15- 16 kg arası güç uygulayın. Tamperleme iyi bir kahvede önemli bir unsurdur.
  4. Kaşık takılmadan makine 2-3 saniye çalıştırılıp flashing işlemi yapılır. Bu kahve sıcaklığı için önemli bir unsurdur. Kaşığı yerine takın. Espresso suyu akmaya başladıktan sonra gözlem yapmaya devam edin. 23-27 saniye sayın veya açık renkte akmaya başladığı anda suyun akışını kesin. Kahve, ince ve tek noktadan fare kuyruğuna benzer bir görsel şeklinde akarak ilerlemeli eğer öyle bir akış yoksa kahve kalın veya ince çekilmiş olabilir. İyi bir tamper yapılmadıysa kahve hızlı veya hiç akmayabilir.


Kahveniz hazır. Afiyet olsun!

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published